Veterinární technik
Kdo to je a co dělá?
Úkolem veterinárního technika je asistovat veterinárnímu lékaři při náročnějších veterinárních činnostech a samostatně provádět méně náročné veterinární činnosti.
Co je náplní jeho práce?
Pracovními činnostmi jsou:
1) vyšetřování zdravotního stavu malých domácích zvířat (psů, koček, morčat, atd.) nebo velkých zvířat (koní, hovězího dobytka, atd.) a diagnóza případné nemoci nebo asistence veterinárnímu lékaři při těchto vyšetřováních
2) asistence veterinárnímu lékaři při provádění ambulantních léčebných zákroků i při operování zvířat a při sestavování zlomených kostí
3) očkování zvířat proti nemocím
4) provádění oplodnění zvířat
5) pomoc při porodech velkých zvířat (telat, hříbat apod.)
6) poradenská činnost v oblasti chovu zvířat
7) činnosti zabezpečující provoz veterinářovy ordinace (vedení administrativy, objednávání léčiv a dalšího léčebného materiálu, přístrojů a zařízení, atd.).
Působí-li veterinární technik (asistent) na venkově, jsou předmětem jeho práce spíš hospodářská zvířata, ve městě zase naopak spíš zvířata domácí až “pokojová”. Uplatnění veterinárního asistenta může být také v péči o cizokrajná zvířata, např. v zoo. Do jeho činností pak patří také
1) příprava jídelního lístku pro jednotlivé druhy chovaných zvířat – podávání potravy a pitné vody
2) úklid a základní údržba ve zvířecích prostorách a výbězích, zajišťování odvozu výkalů
3) dohlížení nad bezpečností zvířat
4) sledování zdravotního stavu zvířat a rozpoznávání příznaků případných onemocnění
5) ošetřování nemocných zvířat, podávání předepsaných léků
6) připouštění zvířat k sobě, aby měla mláďata
7) sledování stavu a vývoje narozených mláďat a poskytování jim zvláštní péče
8) vyřizování administrativy spojené se zvířaty.
V jakém pracuje prostředí?
Pracovním prostředím jsou veterinární ordinace i terén ve stájích a velkochovech, případně klece či jiné prostory v zoo, je třeba počítat s nečistotami a přítomností zvířecích chlupů, které mohou působit na alergiky, i s nebezpečím ze strany napadení některými druhy zvířat. S čím pracuje? Pracovními prostředky jsou např. injekční stříkačky, nůžky, laboratorní přístroje, obvazy, léčiva, jedy, čistící prostředky, v zoo také např. mechanizační prostředky pro krmení, pro čištění zvířat, pro úklid výkalů.
Jaký by měl být a co by měl znát?
Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování veterinárně zaměřeného studijního oboru, vztah ke zvířatům, zručnost, přesnost, rychlost reakce a úsudku, fyzická zdatnost.
Nevhodné pro občany s těžkými vadami pohybového ústrojí a pohybové koordinace, alergiemi (srst, prach, roztoči, desinfekční přípravky apod.), dermatózami na horních končetinách.
Veterinární technici
Plný přístup k materiálům pouze pro členství ADVANCE.